-
Вашата кошница е празна!
ХРАНИТЕЛНИ СТОЙНОСТИ, СЪДЪРЖАЩИ СЕ В РИБАТА И МОРСКИТЕ ДАРОВЕ
Системната консумация на морски риби ще ни позволи да се радваме дълго време на младостта. Те съдържат витамини от група В, фосфор, калий и натрий. Морските риби доставят много микроелементи – мед, селен и полиненаситени мастни киселини от групата омега-3 (използвани в профилактиката на атеросклероза и исхемична болест на сърцето, за намаляване на триглицеридите в кръвта и нейното съсирване).
Морските дарове съдържат много съставки, необходими за правилното функциониране на организма. Те са ценен източник на лесно усвоим белтък. Най-много белтъчини има в скаридите и лангустата (около 17%), а това са количества съвсем малко по- ниски от тези, които ще намерим в рибата. Морските дарове „Frutti di mare” съдържат много малко мазнини (най- малко при рака – 0,5%, а най- много в омара – 2%), но това е ценна мазнина от групата омега- 3. В морските дарове ще открием такива минерални съставки, като: желязо, цинк (най- много има в стридите, затова те се радват на категоризирането им като силен афродизиак) и мед, а също така и витамини PP и B12. Морските дарове са най-добрият източник на йод и фосфор, доставят калций, селен и флуор. Ракообразните, с изключение на крабовете, съдържат много холестерол, а също така и определено количество стероли, което ограничава усвояването на холестерола.
РИБА ЗА ЗДРАВОСЛОВНО ХРАНЕНЕ
Белтъчините в рибата предоставят материал за реконструкция на използваните тъкани и за изграждането на нови. Освен това взимат участие в производството на хормони, ензими, имунни тела, хемоглобин. Полиненаситените мастни киселини омега-3, влияят положително на съсирването на кръвта, намалявайки развитието на атеросклероза. На селена се дължи дейността по подпомагане на спирането на развитието на атеросклерозата, чрез неговото влияние на съсирването на кръвта и производството на простациклин. Рибата, от гледна точка на своите хранителни стойности и съставки, които не се срещат в нито един друг (омега-3) продукт, трябва да се консумира поне веднъж в седмицата. Подробни препоръки относно консумацията на риба и морски дарове, можете да намерите в хранителната средиземноморска пирамида. Морските дарове не се препоръчват на малки деца, бременни и кърмещи жени, а също така и страдащите от подагра не трябва да ядат ракообразни и мекотели, тъй като те съдържат пурини, които влияят за повишаването на нивото на пикочна киселина в кръвта. Морските дарове принадлежат към нискокалоричните продукти, затова могат да бъдат консумирани от хора с наднормено тегло, а също така и от хора със сърдечно–съдови проблеми. Морските дарове са идеален източник на йод, който е необходим за производството на хормоните на щитовидната железа, отговарящи за метаболитните процеси.
И Н Т Е Р Е С Н А И Н Ф О Р М А Ц И Я
Прясната риба може да се консумира максимум до 1-2 дни след приготвянето й и трябва да се съхранява в хладилник, на най-ниския рафт. След почистване, готовите филета или морски дарове могат да се съхраняват във фризер 6-8 месеца. Пушените риби се съхраняват при температура 5-6oC, в затворен съд, за да не се просмуче характерният аромат в другите продукти.
РЕЦЕПТИ ЗА ЕСЕТРА
РИБА ЕСЕТРА С ПИКАНТЕН СОС
В 1/2 чаша олио изпържваме 1-2 моркова, нарязани на дребни кубчета, и когато поомекнат, прибавяме 5-6 скилидки чесън, нарязани на ситно. Върху запръжката нареждаме 1/2 — 3/4 кг есетра, нарязана на порции и посолена. Наливаме вода колкото да облее рибата, прибавяме 1-2 дафинови листа, 4-5 резенчета лимон, десетина зърна чер пипер, захлупваме с капак и варим на умерен огън около 30 минути. Преди да свалим рибата от огъня, прибавяме 1/2 връзка ситно нарязан магданоз. Изваждаме и нареждаме рибата в чиния. Сосът подправяме с 2 яйца и поливаме рибата. Поднасяме я студена.
РИБА ЕСЕТРА ПЪРЖЕНА
Необходими продукти - 1,2 кг риба, 50 г брашно, 4 яйца, 150 г галета, 150 г масло.
Вземи чисти филета от обезкостена есетра, че стават бързо и лесно. Начукай ги леко с чук и ги посоли на вкус със сол и черен пипер. Овалваш пържолките в брашното, после от двете страни в разбито яйце и се панират в галета. Пържиш в маслото на хубав тиган.
Готовите панирани филета можеш да гарнираш с картофено пюре, ама домашно приготвено, грах на зърна от консерва или просто полети с масло, лимон или сос по желание. Стават с всичко.
Не забравяй за виното! Бяло, с лед!
РЕЦЕПТИ ЗА АФРИКАНСКИ СОМ
АФРИКАНСКИ СОМ ПЪРЖЕН
Необходими продукти
НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ
Рибата се маринова в лимонов сок, сол и черен пипер, оставя се да отлежи 30 минути, след което се панира в брашното, разбитото яйце и накрая в галетата. Веднага се изпържва в сгорещеното растително масло до златисто оцветяване.
АФРИКАНСКИ СОМ НА СКАРА
Необходими продукти
НАЧИН НА ПРИГОТВЯНЕ
Филетата сок поръсете със сол и прясно смлян черен пипер. Полейте ги със сместа от соев сок и балсамов оцет и ги оставете в купа за 15 минути вхладилник, като ги обърнете на 2-3 пъти. Загрейте скарата и намазнете ребрата, за да не залепва рибата. Метнете парчетата сом на скарата и запечете от всяка страна, докато се получи апетитен загар.